środa, 31 października 2012

Zakładając rachunek z deklaracji za miesiąc październik, pojawiła się możliwość wyboru wersji rachunku, 0 lub 1. Prawdopodobnie ma to związek z faktem, że mamy obecnie miesiące wzmożonej zachorowalności na ostre choroby układu oddechowego, a w związku z tym zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ stawka kapitacyjna korygowana jest odpowiedniem współczynnikiem. Wersja nr 1 zawiera te modyfikacje. W przypadku leczenia zdefiniowanych rozpoznaniem wg klasyfikacji ICD-10 chorób z grupy J00-J22 ( z wyłączeniem grupy J17), w okresach wzmożonej zachorowalności na te choroby, stawka za osobę zadeklarowaną do lekarza POZ korygowana jest współczynnikiem 0,1.
 
Zgodnie z zarządzeniem:
 
"1.      Rozliczenia świadczeń z zastosowaniem współczynnika, o którym mowa w ust. 2 pkt 7 dokonuje się wyłącznie:
1)      w ustalonych miesiącach wzmożonej zachorowalności na ostre choroby układu oddechowego, w tym za:
a)      styczeń – w miesiącu lutym,
b)      luty – w miesiącu marcu,
c)       marzec – w miesiącu kwietniu,
d)      wrzesień – w miesiącu październiku,
e)      październik – w miesiącu listopadzie,
f)        listopad – w miesiącu grudniu;
2)      dla świadczeniodawcy, u którego liczba sprawozdanych porad zdefiniowanych rozpoznaniami wg klasyfikacji ICD-10 jako choroby z grupy J00-J22, z wyłączeniem grupy J17*, stanowić będzie co najmniej 30% porad udzielonych z przyczyn innych niż cukrzyca i chuk."
 

piątek, 19 października 2012

Często pojawiają się pytania na temat świadczeń udzielanych dzieciom, które nie są zgłoszone do ubezpieczenia czy też kobiet w ciąży. Ostatnio na stronie NFZ pojawił się komunikat wyjaśniający w tej sprawie:
 
Komunikat Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie zdrowia o uprawnieniach do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dla dzieci i kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu
 
W związku z pojawiającymi się sygnałami odnośnie ograniczania przez niektóre podmioty lecznicze dostępu do świadczeń zdrowotnych dzieciom, których rodzice lub opiekunowie prawni nie są ubezpieczeni, informuję, że art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027, z pózn. zm.) stanowi jednoznacznie, że osoby nieposiadające ubezpieczenia, ale posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

W związku tym, że źródłem finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla wyżej wymienionych osób jest budżet państwa - zgodnie z §2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 października 2011 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (DzU nr 225, poz. 1355), konieczne jest identyfikowanie podstawy prawnej uprawnień tych osób przez poszczególnych świadczeniodawców. Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby żądanie przedstawiania dokumentów potwierdzających ubezpieczenie nie tworzyło wrażenia, że uzyskanie świadczenia opieki zdrowotnej jest uzależnione od posiadania statusu ubezpieczonego.

Dagmara Korbasińska
Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka
w Ministerstwie Zdrowia
 
źródło: www.nfz.gov.pl

wtorek, 2 października 2012

Błąd 50317013 Wiek pacjenta niezgodny z opisem świadczenia

Błąd ten dość często się pojawia, wiele świadczeń jest ograniczonych do konkretnego wieku pacjenta. Np. w stomatologii przy wprowadzaniu profilaktycznych świadczeń stomatologicznych, np. 5.13.00.0000004 Profilaktyczne świadczenie stomatologiczne dla dziecka w 2. roku życia, zrealizowane np. 17.09.2012 dla dziecka, które 2. rok życia ukończyło np. 12 września - skończy się tym błędem. Wprowadzając tego typu świadczenia należy zwrócić uwagę na dokładny wiek i datę urodzenia pacjenta. Błędy te występują w różnych zakresach świadczeń. Często w poradni geriatrycznej, gdzie o ile mi wiadomo w Polsce pacjenci przyjmowania są od 65. roku życia, czy też w poradni ginekologicznej dla dziewcząt gdzie świadczenia udzielane są do 18. roku życia. 

poniedziałek, 1 października 2012

Śląski OW NFZ - informacja dotycząca list oczekujących:


Śląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od września 2012 r., po 20 dniu każdego miesiąca,
na Portalu Świadczeniodawcy będzie zamieszczana informacja dla świadczeniodawców zobowiązanych do przesyłania danych osobowych z zakresu list oczekujących, u których stwierdzono występowanie wielokrotnych wpisów pacjentów z tym samym identyfikatorem.

Szczegółowy wykaz osób wielokrotnie wpisanych na listę oczekujących do tej samej komórki organizacyjnej znajduje się na Portalu Świadczeniodawcy: Administracja i Opcje/Pokaż Więcej/Pobranie plików technicznych z NFZ /Pliki dedykowane /2012/ 12X /Pacjenci_z_wielokrotnymi_wpisami_na_listę_oczekujących_08_2012.xls